Agorafobia, co to?

Agorafobia to zaburzenie lękowe, w którym osoba odczuwa zagrożenie i paniczny lęk w obcych, zewnętrznych przestrzeniach. Towarzyszą temu objawy psychosomatyczne, a leczenie wymaga rozpoznania przyczyn i stosowania terapii poznawczo-behawioralnej. Około 5% populacji cierpi na agorafobię.

Agorafobia przyczyny

Przyczyny agorafobii są często niejasne i trudne do ustalenia, co utrudnia leczenie tego zaburzenia. Aby skutecznie zwalczać agorafobię, konieczne jest najpierw zidentyfikowanie źródła lęku.

Agorafobia może mieć swoje korzenie w dzieciństwie, gdy traumatyczne doświadczenia mogą wpływać na lęki dorosłego człowieka. Niestety, pacjenci często nie zdają sobie sprawy z znaczenia wydarzeń z dzieciństwa i ich wpływu na ich obecne lęki.

W przypadku agorafobii, przyczyna lęku nie musi być bezpośrednio związana z sytuacją fobiczną. Dlatego też terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na ustaleniu tej przyczyny.

Agorafobia może też rozwinąć się na skutek aktualnych doświadczeń pacjenta, takich jak negatywne wydarzenia z bliskiej przeszłości poza domem, takie jak: utrata bliskiej osoby, długa choroba, udział w katastrofie lub sytuacji zagrożenia życia. Te wydarzenia mogą wywołać u pacjenta przekonanie, że jedynie dom jest bezpiecznym miejscem, a wszystkie inne miejsca są niebezpieczne i zagrażające życiu lub zdrowiu.

amyloidozaalergia pokarmowaastma oskrzelowaachalazja przełykuafta

Agorafobia objawy

Objawy agorafobii to głównie silny lęk i unikanie sytuacji, które wiążą się z trudnościami w ucieczce lub pomocy w przypadku wystąpienia problemu, takich jak:

  1. otwarte przestrzenie,
  2. transport publiczny,
  3. zatłoczone miejsca,
  4. samotne wyjście z domu.

Inne objawy agorafobii to między innymi:

  1. drżenie,
  2. pocenie się,
  3. duszności,
  4. nadmierne pobudzenie,
  5. ból lub ucisk w klatce piersiowej,
  6. nudności,
  7. dezorientacja,
  8. uczucie paniki.

Objawy te często nasilają się, gdy osoba z agorafobią znajduje się w sytuacji, której unika, i mogą prowadzić do poważnych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu.

Agorafobia leczenie

Leczenie agorafobii jest procesem długotrwałym i wymaga zaangażowania pacjenta oraz jego bliskich. W pierwszej kolejności należy wykonać dokładne badania, aby wykluczyć inne przyczyny objawów i postawić pewną diagnozę.

Leczenie agorafobii składa się z dwóch głównych elementów: psychoterapii i farmakoterapii. Terapia poznawczo-behawioralna jest często stosowana, ponieważ pomaga pacjentowi zrozumieć i zmienić sposób myślenia na temat lęku. W przypadku cięższych przypadków, lekarz może zalecić leki uspokajające lub antydepresyjne.